Historia Imprezy

Pisząc o początkach Festiwalu Praskiego trzeba sięgnąć wstecz do roku 2007 do koncertu w Parku Skaryszewskim w którym wzięło udział 4 wykonawców tj Brat Te, Lajf, EKS oraz Yuro. Impreza zbiegła się ze zdjęciami do programu o chrześcijańskim rapie kręconym przez TV Polsat. Wtedy właśnie narodził się pomysł uruchomienia w Warszawie na Pradze corocznej plenerowej imprezy muzycznej w której udział wzięliby wierzący raperzy z całej Polski. Rok później we wrześniu 2008 roku przy współpracy z Domem Kultury Praga w muszli koncertowej Parku Praskiego odbyła się pierwsza edycja imprezy pod nazwą Rap Festiwal Praski. Ze względu na krótkie wyprzedzenie organizacyjne w imprezie wzięły udział tylko 2 squady tj Brat Te oraz Euangelion. Impreza zyskała pozytywną ocenę mediów w których pojawiły się zapowiedzi kolejnej edycji. Biorąc to za dobrą monetę rok później w sierpniu 2009 zorganizowaliśmy drugą edycją Rap Festiwalu Praskiego. Impreza trwała 6 godzin, wzięło w niej udział 8 kapel a jej sukcesem, wbrew złej pogodzie był fakt zainaugurowania wydarzenia hiphopowego o charakterze festiwalowym z udziałem muzyków z całej Polski. Idąc za ciosem rok później zorganizowaliśmy trzecią edycję Rap Festiwalu Praskiego. Pod względem promocji, liczby uczestników i zainteresowania impreza przebiła wszystkie poprzednie edycje. Wystąpiło 10 squadów i 2 formacje taneczne. Występy obejrzało kilkaset osób. Sukcesem imprezy była bezprecedensowa skala promocji polskiego rapu chrześcijańskiego oraz pozytywnego oddziaływania na społeczność praską. Po 3 latach od pierwszej próby udało się w pełni urzeczywistnić wizję i zamysł organizatorów imprezy. Tegoroczny Rap Festiwal Praski będzie już siódmą edycja imprezy.

Do dzisiaj na deskach Rap Festiwalu Praskiego wystąpili między innymi Rymcerze, Frenchman, Arcadio, WSZ (freestyle), RoaylRap, Arci oraz wielu debiutantów i działaczy sceny rapu chrześcijańskiego w Polsce. Głownym MC imprezy jest Dobromir MAK Makowski – raper, pedagog ulicy oraz inicjator i kierownik wielu młodzieżowych inicjatyw społecznych jak “Rap Pedagogia” lub Fundacja ‘Krok po Kroku”.

Obecnie polski hiphop chrześcijański poziomem nie ustępuje najlepszym produkcjom tego gatunku na świecie. Lata wspieranie i promowania nikomu nie znanych kapel zaowocowały istotną obecnością w muzycznych mediach, rozpoznawalnością na rynku, szeregiem nowych projektów, setkami tysięcy odsłon wideoklipów a co najważniejsze wzrostem świadomości Ewangelii wśród młodych ludzi w Polsce.