Zaproszenie

Celem Festiwalu Praskiego jest promocja polskiego rapu chrześcijańskiego i wartości z nim związanych. Rap chrześcijański jest terminem umownym. Jest to bowiem rap tworzony przez wierzących artystów odwołujących się w swoich tekstach do Boga w sposób pośredni lub bezpośredni. Ten pozornie “niszowy” trend w hiphopie znajduje coraz więcej naśladowców, a liczbę zespołów w skali całego kraju można określić na kilkadziesiąt. Całodniowy koncert-piknik w klimacie hiphop i reggae oferuje młodym ludziom szansę zaprezentowania talentów muzycznych i artystycznych w połączeniu z pozytywnym przesłaniem.

Bez względu na indywidualne przekonania każdego człowieka nie da się ukryć że nasz świat znajduje się pod silnym wpływem wartości ewangelicznych zawartych w Biblii. Szacunek do innych, poszanowanie cudzej własności, etos pracy, rodziny, przywództwa to fundamentalne wartości wynikające bezpośrednio lub pośrednio z jej kart. Bez nich życie społeczne byłoby niemożliwe. Korzystamy z dobrodziejstw i zdobyczy cywilizacyjnych nie zastanawiając się nad ich pochodzeniem. Wychodząc rano do pracy w kraju o rozwiniętej kulturze społecznej mamy prawo oczekiwać że pod naszą nieobecność nikt nie włamie się do domu i nas nie okradnie, a jeśli tak się stanie to sprawca zostanie złapany i odpowiednio ukarany. Wynika to z prawa karnego bazującego na 7 przykazaniu Dekalogu “Nie kradnij”. Złamanie prawa niesie konsekwencje. Poszanowanie cudzej własności, konieczność pracy w celu pozyskania środków do życia, “pomnażanie talentów” w dążeniu do doskonalenia i właściwej samorealizacji to przecież podwaliny kapitalizmu – dominującego systemu gospodarczego na świecie. Wolność jednostki i narodu, prawo stanowienia o sobie i chęć kształtowania własnego otoczenia to podstawy demokracji – dominującego systemu politycznego na świecie. Te dwie siły skutecznie przeciwdziałają wszelkim dyktaturom. Z historii wiemy że nie zawsze tak było. Miliony osób przed nami poświęciło własne życie abyśmy mogli żyć inaczej. Jako cywilizowani ludzie chętnie korzystamy z owoców ich walki ale pomijamy źródło ich trudu. Nie można nie dostrzec tu niekonsekwencji. Niezrozumienie tych zasad prowadzi do nieprawidłowości na poziomie osobistym, rodzinnym oraz społecznym. Zachłyśnięci coraz większymi możliwościami jakie niesie współczesny świat często o nich zapominamy.

Hiphop jest wehikułem w którym ważny jest kierowca i cel jazdy. Samochód ten może być środkiem transportu albo niebezpiecznym narzędziem w ręku szaleńca naruszającego wszystkie możliwe zasady i narażającego życie postronnych osób. Rap Festiwal Praski staje w obronie pozytywnych wartości i wskazuje alternatywę wobec mainstreamowego szaleństwa siejącego spustoszenie w psychice młodych ludzi. Jesteśmy jedynym w kraju festiwalem muzycznych inicjatyw pedagogiczno-profilaktycznych skierowanych do szkół oraz środowisk osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Ideą skutecznej pedagogiki jest zmniejszenie dystansu między nauczycielem i uczniem oraz lepsze poznanie i zrozumienie świata młodych ludzi. Inspiratorem takiej postawy jest sam Jezus Chrystus. Gdyby żył współcześnie chodziłby w czapce z daszkiem, jeździł na desce i słuchał rapu. “Szara, hiphopowa rzeczywistość” młodych artystów i fanów jest sferą w której On również może uczestniczyć. To rzeczywistość wrażliwych i często nierozumianych ludzi.

Z roku na rok w imprezie bierze udział coraz więcej osób. Dołącz do nas i weź udział w zmieniającym życie doświadczeniu muzyczno-społeczno-ewangelizacyjnym. Na scenie wystąpią m.in Rymcerze, Dobromir, Poison, Arci oraz wielu debiutantów polskiej sceny hiphop i reggae. W planach darmowy grill, wata i masa fajnych konkursów z nagrodami. Zapraszamy samotnych, grupy oraz całe rodziny. Gwarantujemy najlepszą zabawę w przyjaznej, bezpiecznej atmosferze w relaksującym plenerze Parku Praskiego w Warszawie.